Časopis ABC s papírovými vystřihovánkami ✂️ pro děti můžete koupit také online v tištěné a elektronické podobě na webu ikiosek.cz/abc, kde seženete i starší čísla. Doručení je zdarma.
Vystřihovánky letadla
Bell AH-1Z Viper
Z létající kobry se stala zmije
AH-1Z Viper (v češtině zmije) je americký bitevní vrtulník, jehož konstrukce vychází z legendárního vrtulníku AH-1 Cobra, který se poprvé objevil již v 60. letech ve válce ve Vietnamu. AH-1Z je ale zcela nový stroj. Do služby byl poprvé zařazen v roce 2010 a byl zkonstruován pro Americkou námořní pěchotu.
Stroj vyniká špičkovou elektronikou a silnou výzbrojí složenou z 20mm kanonu, čtyř závěsů na řízené i neřízené střely a dvěma závěsy na střely proti vzdušným cílům. Dvojice motorů umožňuje vrtulníku vyvinout maximální rychlost až 370 km/hod. V roce 2019 si tyto stroje objednaly i Vzdušné síly Armády České republiky a v současné době jsou již používány spolu s užitkovými vrtulníky UH-1Y Venom s nimiž má Viper 80 % shodných součástek, což usnadňuje servis obou strojů.
Přípravné práce
1. Ke stavbě modelu si připravíme ostré nůžky, lepidlo, pravítko, nožík a vodové barvy na zaretušování spojů a nepřesností.
2. Díly a spojovací chlopně si narýhujeme v místech ohybu pomocí nožíku a pravítka. Díly nejdříve sestavíme bez lepení a poté opatrně lepíme k sobě za použití menšího množství lepidla. Model je středně složitý s několika náročnějšími a drobnými díly.
Návod na slepení vystřihovánky:
1. Sestavíme si hlavní díl trupu 1. V jeho spodní části vyřízneme otvory pro lyžiny a boky propojíme pomocí spojek. V místě kabiny použijeme zpevňující díl 1a, který můžete i podlepit. Nyní vytvarujeme kryt kabiny 2 a velmi pečlivě a pomalu jej přilepíme na vyznačené místo na trupu.
2. Pokračujeme ocasem vrtulníku z dílů 3, 4 a 5. Do části 5 si připravíme otvory pro směrovky. Ocas můžeme přilepit k trupu. Na jeho horní část opět velmi pečlivě vytvarujeme díl 6 a kryt 7 tak, aby plynule navazoval na trup. Na konec ocasu umístíme zadní směrovku 8, otvorem v dílu 5 prostrčíme kousek silnějšího kartonu označeného číslem 9 a na něj poté nasuneme obě směrovky 9 a zakápneme lepidlem.
3. Na spodní část trupu umístíme díl 10 a na něj dílek 11. Nyní velmi pečlivě vytvarujeme a spojíme dvojici dílů 12. Propojíme ji s dílem 13 a na jeho spodní stranu nalepíme díl 14. Celek poté na krajích lehce natřeme lepidlem a opatrně nasuneme na hlavní trup. Dále sestavíme křídla pro výzbroj 15 (2×). Na jejich konce umístíme díly 16 a na ně podlepené dílky 17 (obojí 2×).
4. Příď vytvoříme z dílu 18, do něhož ještě vlepíme díl 19. Celek poté spojíme s trupem. Sestavíme držák zaměřovacího systému 20 a uzavřeme jej z vrchu dílem 21. Dále z dílu 22 a dvojice dílů 23 sestavíme kouli zaměřovače. Na ni poté umístíme dílek 24. Celek vlepíme do držáku 20 a ten pod nos stroje. Z dílů 25, 26, 27 a 28 sestavíme věž kanonu.
Do ní umístíme malé závaží (olůvko, kámen, magnet) a do vyznačených otvorů zasuneme trojici hlavní vytvořenou z libovolného tenkého, ale rovného materiálu. Hlavně by měly být u sebe, takže je můžeme na konci spojit vteřinovým lepidlem. Věž poté přilepíme do trupu.
5. Sestavíme držáky ližin z dílů 29 (2×) a usadíme je do trupu. Otvory můžeme ještě upravit, a jakmile budou oba držáky rovně, zakápněte je kapkou lepidla. Následně sestavíme samotné ližiny 30 a na jejich přední části umístíme díly 31 a dozadu díly 32 (vše 2×).
Celky poté spojíme s držáky a spoje překryjeme malými díly 33 zvenku a 34 (obojí 4×) z vnitřní strany. Sestavíme pouzdra odpalovačů raket z dílů 35 (2×) uzavřených na koncích díly 36 (4×). Celky můžeme přilepit pomocí kapek lepidla hranami na konec křídel.
6. Nyní sestavíme kryt motorů 37. Na dvě vyznačená místa dopředu přilepíme nasávací otvory 38 a na další dvě místa vzadu výfuky 39 (obojí 2×). Celek poté nasuneme a přilepíme na trup. Po zaschnutí na vrchol trupu umístíme nástavbu 40. Do otvoru v zadní části pomocí kapky lepidla nasuneme další výfuk 41. Na horní zkosenou plochu přilepíme hranou další senzor 42 a na vrchol oválný kryt 43.
7. Ze dvou špejlí či podobných kulatin sestavíme dle návodné kresby držáky zadního rotoru. Následně přehneme, slepíme a po proschnutí vystřihneme zadní rotor 44. Držák vlepíme do otvoru zadní směrovky tak, aby vyčníval asi jen 1–2 mm a osa rotoru směřovala doleva. Na ni poté nasadíme zadní rotor a zakápneme lepidlem.
8. Připravíme si také osu hlavního rotoru a přibližně 5 mm pod vrcholem ji omotáme páskou 45. Připravíme si díl 46 a podlepíme ho silnějším kartonem. Následně si připravíme čtyři rotorové listy 47 (doporučujeme je podlepit nebo do nich vsunout cokoliv tenkého a pevného – plíšek, drátek apod.).
Listy rotoru přehneme a slepíme pouze po kraji malým množstvím lepidla. Následně je přilepíme k dílu 46. Celek poté zakryjeme dílem 48, také podlepeným na sílu alespoň 1 mm. Rotor přilepíme k ose a celek zasuneme do otvoru na vrcholu stroje.
9. Přilepíme senzor 49 na spodek ocasu. Shora na za příď umístíme zahnutou tyč pro dotankování 50. Zaretušujeme hrany pomocí vodových barev, zejména hrany podlepovaných dílů.
SÉRIE: Letadla
AUTOR: Roland Havran
MĚŘÍTKO: 1 : 72
OBTÍŽNOST: složité
Dioráma
Lyžování v Alpách
Muzeum vystřihovánek
Vracíme se k sérii tří diorámat, jež jsme otiskli v loňském ročníku ABC. Připomeneme si, že i v tomto případě jde o reklamní vystřihovací arch německé firmy Heinrich Franck Söhne (Jindřicha Francka synové) působící na konci 19. a v první polovině 20. století v rakouském Linci. Firma se zabývala výrobou a prodejem kávové náhražky – kávoviny. Vzniká pražením kořene čekanky nebo obilovin, zejména žita a ječmene.
Pro inspiraci vystřihovánky nemusíme cestovat daleko, jako tomu bylo u Africké vesnice, Čínského města a Indiánské vesnice. Možná se někteří z vás v zimě chystají na lyže do rakouských Alp.
Právě u našich jižních sousedů hledejme předobraz malebného alpského městečka s kostelíkem a útulným penzionem. Vystřihovánku zachycující zimní radovánky tentokrát ve francouzských Alpách otiskl ve 30. letech minulého století časopis Bébé – viz obr. (Připravil Josef Kropáček ve spolupráci s www.papirovaarcheologie.cz.)
Návod na slepení vystřihovánky:
Kdo bude chtít, může stránku s vystřihovánkou podlepit kancelářským papírem. Méně zkušeným modelářům doporučujeme figurky, stromečky a domy opatrně vystřihovat s malým okrajem.
Zkušení modeláři použijí modelářský odlamovací nůž a figurky pečlivě vyřežou se všemi detaily. V případě přesného vyřezání bílé okraje obarvěte černou vodovkou. Sestavení diorámatu ponecháme na vaší fantazii.
SÉRIE: Dioráma
PŘIPRAVIL: Josef Kropáček
OBTÍŽNOST: snadné
VYDAVATELSTVÍ: Heinrich Franck Söhne A.G.
ROK VYDÁNÍ: 30. léta 20. století
AUTOR: neznámý
FORMÁT: 30 x 23 cm