Supervulkány: sopky, která by nás mohly vyhubit
1
/
6
Prohlédnout znovu
Supervulkány: sopky, která by nás mohly vyhubit
32 kilometrů dlouhá a 18 kilometrů široká kaldera přiléhající k Mammoth Mountain ve východní Kalifornii vděčí za svůj původ sopečnému výbuchu před 760 000 let. Magmatický krb se při ní zcela vyprázdnil a vnitřní část se propadla. Výsledkem je topografická deprese (snížení), ohraničená až 3000 metrů vysokými stěnami. Naposeldy o sobě dala Long Valley vědět v roce 1980, kdy došlo k několika otřesům a dokonce k mírnému vyvýšení střední části nad vulkanickým krbem.
|
wikimedia
Yellowstonský supervulkán zpopularizoval dvoudílný fiktivní dokument BBC nazvaný Supersopka. Faktem je, že právě Yellowstone dělá světu největší vrásky hned po hrozící Tobě. Kaldera měří 72 kilometrů v nejširším a 55 kilometrů v nejužším místě. Je to fantaskní krajina kouřících řek, bublajícího bahna, vodních gejzírů a zkamenělých stromů. Díky tomu všemu se Yellowstone stal v USA "turistickým magnetem číslo 1". Výbuch by ale představoval katastrofu srovnatelnou s výbuchem sopky Toba před sedemdesáti tisíciletími.
|
wikimedia
Kruhová devatenáctikilometrová mísovitá prohlubeň nedaleko Los Alamos. Valles Caldera je mladší ze dvou gigantických kalder v této oblasti. Ta starší se nazývá Toledo Caldera a zformovaly jí erupce před 1,45 a 1,15 miliony lety. Valles Caldera vznikla teprve při erupci přibližně před padesáti tisíciletími.
|
wikimedia
Největší jezero Nového Zélandu dlouhé 46 kilometrů a 33 kilometrů široké je také supersopka. Vznikla při výbuchu před 300 000 lety a naposledy soptila celá kaldera před 26 500 lety. Tehdy také dostala svůj dnešní tvar. Menší výlevy lávy a erupce se ale v této oblasti objevují poměrně často, asi každých tisíc let.
|
NASA
Supervulkán na severu ostrova Sumatra. Kaldera zaujímá plochu 1130 kilometrů čtverečních. Je 100 kilometrů dlouhá a třicet kilometrů široká. Poslední erupce je datována podle vrstvy popela do doby před přibližně 73 500 lety. Kaldera - velká mísovitá prohlubeň vytvořená vulkánem,často až o velikosti několika kilometrů. Název pochází ze španělštiny, kde caldera znamená kotel.
|
NASA
Gigantická kaldera na jihu japonského ostrova Kjůšů vznikla při erupci přibližně před 22 000 let. I když je skutečně gigantická, ve srovná ní s Tobou se zdá téměř nepatrná. Na délku měří dvacettři kilometrů a na šířku sedmnáct.
|
NASA
Nejlepší LEGO v lednu: Sety s ikonami od Minecraftu, přes Star Wars, až po superhrdiny Marvelu a DC
Jedovaté žabky tě vyškolí: Jak se varani učí přežít?
Stal se mi děsnej průšvih: Zamilovala jsem se do kamaráda mého kluka
Srandovní mláďata: Narodili se ušatí křečci, připomínají králíky
Co je to exekuce?
Existovali dinosauři z podzemí: Důkazy jsou!