Továrny zaplní roboti, co vypadají jako lidi: Už přicházejí!

Továrny zaplní roboti, co vypadají jako lidi: Už přicházejí!
Sdílej
Práce je stále víc a lidí, kteří by ji mohli dělat, ubývá. Továrny zaplní humanoidní náhražky. Robotičtí dělníci už přicházejí!

Ještě před pár desetiletími se lidé obávali přelidnění planety. Vědci sledující vývoj počtu obyvatel v jednotlivých zemích teď ale obrátili. Varují, že ve vyspělých státech bude lidí naopak ubývat. A někde – třeba v Japonsku nebo Číně – už tato doba nastává. Ruku v ruce s tím jde stárnutí populace.

Podíl šedesátníků a starších seniorů stále roste. Mladých, práceschopných už nebude tolik. Kdo ale bude vyrábět všechna auta, domácí přístroje a další nezbytnosti každodenního života?

Roboti rostou

Jedna možná odpověď zní: roboti. Robot Atlas od firm Boston Dynamics, známý svými atletickými schopnostmi, už není sám. Do vývoje humanoidních robotických parťáků a dělníků se pustila spousta dalších firem. A mají s nimi velké plány. Nerostou sice jako houby po dešti, ale postupně přibývají.

Nakonec budou továrny plné robotů a lidí bude minimum •  iStock.com

Za rychlým růstem tohoto odvětví stojí zejména pokrok v oblasti neuronových sítí a umělé inteligence. Ta umožňuje robotům „vidět“ a do určité míry i rozumět světu kolem sebe. Není náhoda, že řada robotických start-upů získala peníze na další rozvoj od společnosti OpenAI, která stvořila známou umělou inteligenci ChatGPT. Rozvoji humanoidní robotiky ale výrazně pomáhá i zlepšování baterií. Roboti potřebují energii pro svůj pohyb a hlavně výpočty. 

Mozek z křemíku

Lidský mozek je výjimečný právě poměrem „výpočetní kapacity“ a spotřeby energie – potřebuje asi 20 wattů. To je asi tolik, jako má nabíječka telefonu. Příkon moderních procesorů je podobný. Rozdíl je v tom, že zdaleka nezvládnou to, co dokáže lidský mozek. Nejnovější čipy specializované na umělou inteligenci od výrobců jako Nvidia a Apple už se ale používají pro trénování velkých jazykových modelů, jako je ChatGPT. Ty pak fungují jako softwarový „mozek“ robotů.

Digit prochází neustálou evolucí a bude zřejmě jedním z prvních „ostře nasazených“ robotů v provozech •  Agility Robotics

Roboti u linky

V americké továrně automobilky BMW ve Spartanburgu se nedávno několik týdnů úspěšně testoval robot Figure 02 (F.02). Jde o novou verzi robota Figure 01, která se na stejném místě zkoušela už před delší dobou. Zdaleka nebyla tak propracovaná jako ta nová. Na první pohled připomíná F.02 figurínu, kterou vídáme v obchodech s módou. Má dvě ruce, dvě nohy a hlavu. Je vysoký 1,6 metru a váží 60 kg, tedy jako průměrný člověk. Unese až 20 kg nákladu. 

Vidět a být bezpečný

V hlavě F.02 je umístěno šest kamer, které snímají svět kolem robota. Vizuální data zpracovává pokročilá umělá inteligence a pomáhá robotovi pochopit svět okolo. V tomto případě hlavně prostředí továrny, které se hemží aktivitou dalších spolupracovníků – lidských i robotických. A každý humanoidní robot musí být v prvé řadě bezpečný pro své okolí. Nesmí do nikoho narazit nebo omylem uhodit.

Pomalý silák

Při pohledu na chůzi F.02 je každému hned jasné, že to žádný rychlík není. Pohybuje se trochu jako malé dítě, navíc s mírně pokrčenými koleny. Každý úchop a přesun předmětu, třeba autodílu, je pomalý, pečlivě plánovaný a přesný. F.02 má velkou volnost pohybu a dostatečnou sílu ve svých umělých kloubech na to, aby zvládl většinu úkolů jako člověk. Pomáhá mu v tom i velmi pokročilá ruka s pěti prsty. Robot je poháněn vnitřní baterií o kapacitě 2,25 kWh. Pro srovnání, běžný elektromobil má kapacitu baterie asi 30x vyšší.

Robot Figure.02 byl již otestován v továrně BMW. V jeho obličeji se ukrývá 6 kamer pro dokonalý přehled o okolí •  Figure AI

Dělnická revoluce se blíží

Do vývoje robotů Figure investují největší světové firmy jako Amazon, Microsoft, Nvidia, OpenAI, Intel a Samsung. Chtějí se podílet blížící se dělnické revoluci, kdy část té nejnáročnější a nejnudnější práce v továrnách nebo třeba i na stavbách začnou zastávat pokročilí humanoidní roboti.

Revoluce už pomalu začíná. Jedním z nejčastějších typů nasazení robotů, ať už humanoidních, nebo jiných, jsou sklady logistických společností. To jsou ty, které třídí a doručují vaše balíčky z e-shopů. Může jít o Amazon, ale podobných firem je spousta.

Nejlepší třídiči

Například v americké Atlantě se nachází velký sklad firmy GXO. Začátkem června se tam udála historická věc. Na celou směnu se totiž k lidským pracovníkům připojil humanoidní robot Digit od firmy Agility Robotics.

Digit je humanoidní robot určený pro jednoduché opakující se úkoly – třeba přesouvání přepravek se zásilkami z malých pojízdných robotů a jejich ukládání na dopravní pásy.

Celý systém včetně malých pojízdných robotů zvaných „coboti“ pak řídí speciální software Agility Arc. Agility se pyšní právě schopností dodat celé robotické systémy a řešení pro různá odvětví, nejen samotné humanoidní roboty. V podstatě tak dokáže vytvářet továrny téměř bez lidské obsluhy.

Univerzální skladník

Digit je mobilní manipulační robot, který připomíná hybrid mezi hmyzem (spodní část) a člověkem (tělo a hlava). Je 1,75 metru vysoký, váží 63,5 kg a unese až 15,8 kg. Na jedno nabití baterie vydrží pracovat až osm hodin podle toho, co by měl dělat.

Nemá tak schopné paže a ruce jako Figure F.02, ale k manipulaci s krabicemi, pro kterou je primárně určen, to ani nepotřebuje. O to snáz si díky svým speciálně konstruovaným nohám dokáže poradit se zvedáním a přesuny krabic a s podobnými úkoly.

Robotická ruka je už skoro stejně schopná jako ta lidská •  Shadow Robot

Ruka na všechno

Kdyby se ale Digitovi náhodou zachtělo kvalitních rukou, neměl by to být problém. Speciálně jejich vývojem se totiž zabývá tým Shadow Robot. Jejich Dexterous Hand je nejpokročilejší dostupná robotická ruka na trhu. Je za ní víc než 20 let výzkumu a vývoje.

Vnitřně se velmi podobá anatomii lidské ruky. Obsahuje 20 motorů a pohání ji umělé šlachy. Díky tomu se může pochlubit obrovskou svobodou pohybu. Navíc má více než 100 senzorů, díky čemuž dokáže objekty správně stlačit. 

Robotická ruka od firmy Shadow je jemná, obratná a silná •  Shadow Robot

Ovládej ho na dálku

Firma vedle toho také nabízí také aplikaci Shadow Glove. To je rukavice, kterou si nasadíte a s kterou můžete jejich robotickou ruku na dálku ovládat. Ta pak může posloužit například v nebezpečném prostředí, kam člověk nesmí, nebo při manipulaci s nebezpečnými látkami.

A můžete při tom být klidně na druhé straně zeměkoule. Roboty s tak pěknýma rukama už abyste si spletli s opravdovým člověkem!

Robot z Norska

A to je případ robota Neo z Norska. Od většiny ostatních humanoidních robotů se liší v tom, že je „oblečený“. Nejsou na něm vidět žádné aktuátory (klouby), kabely, táhla ani nic podobného. Spíš to vypadá, jako kdyby na sebe hodil teplákovou soupravu jako ze Star Treku, jen méně barevnou. Ale asi by nebyl problém ho v případě zájmu převléknout do něčeho pestřejšího.

Inženýři ho popisují jako inteligentního asistenta pro každý den. Jednoduše řečeno: Je to váš robotický sluha. Měří 1,65 metru, váží pouhých 30 kg a umí chodit rychlostí 4 km/h nebo běhat až 12 km/h. 

Za deset let

Neo unese zátěž až 20 kg a na jedno nabití baterie vydrží fungovat dvě až čtyři hodiny. Jeho obličej je vlastně jeden velký displej, na kterém jsou vidět oči a pusa. Neo tedy umí vyjadřovat jednoduché emoce. Firma OpenAI věří projektu robota Neo a jejím autorům z norské firmy 1X Technologies natolik, že jim na další vývoj poslala pořádný balík peněz – v přepočtu přes dvě miliardy korun.

Konečným cílem je vyrábět inteligentní androidy (lidské roboty), kteří budou lidem pomáhat v každodenním životě i v pracovním prostředí. Někteří experti předpovídají, že už za deset let budou takoví robotičtí domácí sluhové běžně k dostání. 

Tesla Optimus:

Robot pro Elona Muska

Humanoidní robot Tesla Optimus je další, který se už testuje v továrnách. Známá americká firma ho neustále vylepšuje, protože její šéf Elon Musk se také obává nedostatku pracovníků. Už příští rok má začít omezená výroba těchto robotů určená pro samotnou Teslu. Od roku 2026 je chce Tesla nabízet i dalším společnostem.

Velkou výhodu má firma ve svém oddělení pro umělou inteligenci, které nejen vyvíjí jak „mozek“ těchto robotů, ale navíc dlouhodobě pracuje na plně robotických autech. Ty také musí umět rozpoznávat svět kolem sebe a pohybovat se v něm.

Robotická auta v Česku: Vyzkoušeli jsme speciální dráhu v Milovicích

Robotická auta v Česku: Vyzkoušeli jsme speciální dráhu v Milovicích

VIDEO: Robotický pes v redakci Ábíčka! Vyzkoušeli jsme, co umí Cyberdog 2 od Xiaomi

VIDEO: Robotický pes v redakci Ábíčka! Vyzkoušeli jsme, co umí Cyberdog 2 od Xiaomi

Tank Roboton na poli: Český robot je zemědělec se zlatými ručičkami

Tank Roboton na poli: Český robot je zemědělec se zlatými ručičkami

Články odjinud