Stolní hru na hrdiny Dungeons & Dragons vydal před padesáti lety Američan Gary Gygax. Roku 1974 přinesl lidem něco, co do té doby neznali – umožnil jim stát se zloději, válečníky a kouzelníky ve fantastické krajině, ve které je všechno možné.
Jeden hráč se stává vypravěčem (tzv. dungeon master nebo též pán jeskyně) a vymýšlí pro ostatní hráče dobrodružství. Provádí je skrz příběh a vypráví, jak postavy reagují, překonávají překážky nebo třeba smlouvají o slevě na lektvar léčení v alchymistově obchodě. Události se tak vyvíjí podle vašeho rozhodování a často dochází překvapením.
Fantastický svět pro každého
Během padesáti let autoři D&D připravili řadu světů, v nichž se dobrodružství odehrávají. Nejslavnější je Forgotten Realms v duchu J. R. R. Tolkiena. Můžete navštívit i pochmurný deštěm nasáklý svět Greyhawk, poletovat vesmírem ve Spelljammeru, lovit upíry v děsivém Ravenloftu.
Nebo si zahrát středověké dobrodružství plné majestátních hradů, šlechtických rodů a blyštivých brnění v Dragonlance. Fanoušci barbara Conana ocení starobylý svět Mystara a jestli máte rádi Harryho Pottera, pak se vám bude líbit kouzelnická škola Strixhaven. Nebo raději antické mýty po vzoru Odyssea či Herákla? Vzhůru do světa Therosu! Zkrátka, každý si přijde na své.
Dungeons & Dragons:
Tak trochu šachy
Soubojový systém prošel za padesát let velkými změnami. Zatímco dříve byl hodně o štěstí v kostkách a propočítávání čísel, dnes stojí hlavně na tom, jaké schopnosti postavy i nepřátelé používají. Na nižších úrovních to sviští rychle, ale jakmile budou vaši hrdinové pokročilejší a naučí se nová kouzla a schopnosti, změní se tahové souboje tak trochu v šachovou partii.
Což platí především pro bitvy s bossy, které se často protáhnou i na desítky napínavých minut. S každým tahem se může situace změnit, a přesto máte pořád pocit, že jste pány situace. Ano, sice se tu stále hází kostkami, ale ty jsou až druhé v řadě. Hlavní je taktika.
S kamarády z celého světa:
Dračák online
Zatímco dříve šlo hrát D&D jedině v případě, že jste se s kamarády sešli u jednoho stolu, dnes není problém vytvořit partu online s lidmi z celého světa. Aplikace jako Roll 20, Owlbear Rodeo nebo Fantasy Grounds vám na obrazovku promítají mapu, po níž šoupete ikonkami vašich postav jako s figurkami po stole.
K házení kostek stačí zmáčknout tlačítko a povídat si můžete přes webku a mikrofon nebo klidně jen po chatu. Oficiální aplikaci pro hraní D&D už chystá i firma i Wizards of the Coast, která vydává Dungeons & Dragons.
Něco pro modeláře:
Figurky hrdinů třeba z 3D tiskárny
Souboje se odehrávají na čtvercové mapě na stole, často s terénem a figurkami. A tady se mohou modeláři opravdu vyřádit. Modely fantasy postaviček vyrábí řada firem, na heroforge.com si dokonce můžete vytvořit vlastní figurku a nechat si ji vyrobit na 3D tiskárně. Následně si ji s modelářskými barvami namalujete podle sebe a vzhůru do hraní!
To samé platí i pro terén, můžete si vyřezat jednoduchou jeskyni z polystyrenu, slepit papírové modely domků (proč nepoužít některé modely z ábíčka?) nebo klidně vytisknout trůnní sál. Pokročilejší hráči využívají specializované stoly a prodávají se i sady terénů, které si pak na mapě skládají jako stavebnici.
D&D jako počítačová hra:
Baldur’s Gate 3, Neverwinter, Dark Alliance...
Světy D&D jsou natolik propracované, že lákají i herní vývojáře. V Baldur’s Gate 3 si můžete zahrát jak sami, tak s kamarády, kdy se každý chopí jedné postavy ve čtyřčlenné družině. V onlinovce Neverwinter (zdarma na adrese playneverwinter.com) zase tvoříte velké party a v desítkách lidí vyrazíte třeba na raid do nekromantova doupěte. Dark Alliance je akční adventura, v níž projdete řadu známých míst ve Forgotten Realms a potkáte slavné hrdiny.
Ve strategii Lords of Waterdeep se pomocí pletich i hrdinských činů pokusíte získat vládu nad městem Waterdeep. A pokud chcete nějakou hodně velkou klasiku, zkuste legendární sérii krokovacích dungeonů Eye of the Beholder.
Pokračujte knihami:
Slavný R. A. Salvatore
Pokud vás D&D chytne natolik, že byste se o tom či onom světě rádi dozvěděli víc, máte k dispozici desítky knížek s fantasy povídkami i romány. Nejslavnější je série o temném elfovi Drizztovi od R. A. Salvatoreho. Tak jako u výběru světů, v nichž chcete hrát, můžete volit i mezi knihami.
Od klasických putování za mocnými artefakty přes celé království až po temné vyprávění o upírech sužujících vesnici uprostřed lesů. Wizards of the Coast občas nějaké povídky vydávají zdarma pro čtečky a k dispozici je i obří databáze Forgotten Realms Wiki, kde se pro začátek můžete seznámit se známými postavami či místy a dozvědět se, ve kterých knížkách se o nich dočtete víc.
Dračí doupě:
Česká stopa
Příručky D&D nikdy nevyšly v češtině. Místo nich u nás vycházely podobné hry. Nejslavnější je Dračí doupě, které se zrodilo už v 90. letech a dodnes v některých knihkupectvích můžete narazit na jeho druhou, i když hodně odlišnou edici. Duchovním nástupcem populárního „dračáku“ je Dračí hlídka, jejíž tvůrci dnes neúnavně vydávají nová pravidla a dobrodružství. Nedávno přibyla Jeskyně a draci. Ta je D&D nejblíž, protože přímo vychází z původních pravidel.