Jak vypadal Jan Žižka: Odhalení husitského vojevůdce

Jak vypadal Jan Žižka: Odhalení husitského vojevůdce
Sdílej
 
Po 600 letech badatelé digitálně zrekonstruovali, jak mohl vypadat slavný vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Jeho podobu odhalili archeologové pomocí programu.

Pro nepřátele, kteří mu zblízka pohlédli do očí, to byl pravděpodobně poslední zážitek v životě. Jan Žižka byl už za svého života obávaným husitským hejtmanem a válečníkem. Byl to on, kdo naučil husitské vojsko efektivně využívat vozovou hradbu a na hlavu porážet i papírově silnější soupeře.

Byl Žižka hrdina nebo ničitel?

Jeho jméno zná každý. Debata na téma, zda byl spíše ničitel nebo hrdina bývá o to úpornější, čím méně se v ní vyskytuje faktů. Každopádně jednoznačnou odpověď na položenou otázku zatím nedává ani aktuální a velmi podrobná biografie Jan Žižka od historika Petra Čorneje nebo komiksová kniha Jan Žižka Boží bojovník ve jménu Husa od šéfredaktora ábíčka Zdeňka Ležáka.

Brazilský 3D expert Cícero Moraes umí vrátit obličej i dokonalým kostlivcům •  Profimedia.cz

Otázek kolem Žižkova života je už vzhledem k době jeho úmrtí logicky více než odpovědí. Zemřel před 600 lety, ve středu, jedenáctého října 1424 při dobývání hradu v Přibyslavi. Přesné datum narození není známo, ale předpokládá se rok 1360.

Zbytky husitské lebky

Po tak dlouhé době z věhlasného husitského vojevůdce mnoho nezbylo. Badatelé z týmu 3D specialisty Cícera Moraese použili k vymodelování pravděpodobné Žižkovy podoby takzvanou čáslavskou kalvu. To je zjednodušeně řečeno temeno lebky s nadočnicovými oblouky a nosními kůstkami. 

Z Žižkovy lebky moc nezbylo. Důležité části včetně stop po zranění očí však ano. Zbytek experti dopočítali ve speciálním programu •  Cícero Moraes

Program a forenzní rekonstrukce

Lebku, respektive její zbytek museli nejprve podrobně nasnímat a pomocí fotogrammetrie vytvořit její virtuální 3D obraz. O to se postaral český tým spolku Naše historie a fotograf Martin Frouz. Následně použili postupů takzvané forenzní rekonstrukce obličeje a počítačového softwaru OrtogOnBlender, který pomáhali vyvíjet i Češi.

Zdarma dostupný program přitom už dříve spolehlivě posloužil při vracení tváře prvním Přemyslovcům nebo mapování složitých prostor Koněpruských jeskyní. Lékaři jeho přizpůsobenou verzi také využívají při předoperační přípravě zachraňující životy těžce postižených pacientů i zvířat. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud