26. srpna 2002 • 17:29
Žhnoucí rovníkové slunce, mráz polárních krajin, dusivé vlhko deštného pralesa, vichřice bičující vrcholky hor, příšeří mořských hlubin... Špičkoví fotografové se bez ohledu na strázně a nepohodlí vydávají do exotických koutů naší planety, aby svým objektivem zachytili pozemský život v celé jeho bohatosti.
Pozvánka na výstavu
Zaujaly vás snímky fotografů National Geographic? Mnohem více jich můžete shlédnout až do 15. září na výstavě Stále je co objevovat v pražském Karolinu. Otevřeno je každý den od 10 do 19 hodin. Čekají na vás exotické krajiny, reportážní záběry i divoká zvířata zachycená ve svém přirozeném prostředí. Některé fotografie mají téměř dva metry čtvereční! Více informací o doprovodném programu najdete na www.stalejecoobjevovat.
![Bacchi, mladá samice tygra indického, se zvěčnila sama. Spustila samospoušť fotoaparátu nastraženého na skále, kam chodila olizovat stékající praménky vody. Snímek vznikl v indickém národním parku Bandhavgarh v rámci projektu dokumentujícího každodenní život tygřice jménem Sita a jejího početného potomstva. [Zdroj:Foto: (c) Michael Nichols / National Geographic] --- Obrázek se zobrazí v plné velikosti v novém okně Foto](http://img.blesk.cz/static/old_abc/imgdb/instance/237351327phpJjlb5k.jpg)
![Chris Johns se při svém dlouhém pobytu v Africe setkal s bezpočtem zvířecích druhů, nejvíce mu ale učaroval gepard. Snímek pořízený v Botswaně je dokladem jeho obdivu k nejrychlejšímu běžci na zemi. [Zdroj:Foto (c) Chris Johns / National Geographic] --- Obrázek se zobrazí v plné velikosti v novém okně Foto](http://img.blesk.cz/static/old_abc/imgdb/instance/1530091615phpH5Hs9E.jpg)
![Rozdíly mezi kulturami se stále rychleji stírají. Přesto stále existují místa, kde si lidé zachovali své původní zvyky, rituály a mytologii. I do těchto končin ale postupně proniká turistický ruch. Patří k nim i pralesem pokryté oblasti Papuy-Nové Guineje, v nichž žijí stovky domorodých kmenů. Osmiletí chlapci s těly pokrytými bahnem a s démonickými maskami čekají na své vystoupení pro turisty.<br />
[Zdroj:Foto (c) Jodi Cobb / National Geographic] --- Obrázek se zobrazí v plné velikosti v novém okně Foto](http://img.blesk.cz/static/old_abc/imgdb/instance/2113760551phpu5JgKX.jpg)
![Přes polovinu Afriky putují už po staletí karavany s nákladem soli. Snímek byl pořízen v Nigeru, ale klidně by mohl pocházet i z jiné části nekonečné Sahary. Ve vyprahlé poušti září modrý plášť beduína - jeho jediná ochrana před všudypřítomnými zrnky písku a vražedným sluncem, pod jehož paprsky se tetelí vzduch. [Zdroj:Foto (c) James L. Stanfield / National Geographic] --- Obrázek se zobrazí v plné velikosti v novém okně Foto](http://img.blesk.cz/static/old_abc/imgdb/instance/1890783189phpZZ1Kil.jpg)
![Během záchranných prací po zemětřesení v Guatemale zachytil vzdušný vír malé letadlo právě ve chvíli, kdy v jeho bezprostřední blízkosti přistál fotograf Robert Madden. Otočil se a přes okénko svého letadla zachytil okamžik havárie. V podobných neočekávaných situacích není čas na složitou přípravu techniky a přemýšlení o nejlepším záběru.<br />
Rozhoduje pohotovost, s jakou fotograf sáhne po aparátu a stiskne spoušť. [Zdroj:Foto (c) Robert W. Madden / National Geographic] --- Obrázek se zobrazí v plné velikosti v novém okně Foto](http://img.blesk.cz/static/old_abc/imgdb/instance/1270557403php2ijcRh.jpg)
![Ohlušen větrem a oslepen zvířeným pískem mířil lev zpočátku přímo na fotografa. Asi dvacet metrů před ním se stočil a vydal se proti větru. Tak vznikly jedny z nejslavnějších fotografií National Geographic. [Zdroj:Foto (c) Chris Johns / National Geographic] --- Obrázek se zobrazí v plné velikosti v novém okně Foto](http://img.blesk.cz/static/old_abc/imgdb/instance/1958762286phpIG0XjM.jpg)
![K fotografování žraloků se často používá důmyslných zařízení připevněných k tažené návnadě nebo spouštěných na laně z bezpečí lodní paluby. Běžně jsou k vidění i snímky z mořských akvárií. Nejlepší záběry však nebývají tak jednoduché. Dokládají to jizvy po žraločích zubech na těle specialisty na podmořskou fotografii Billa Curtsingera. Při práci ho zachytila kamera na robotu naváděném z lodi. [Zdroj:Foto (c) Emory Kristof / National Geographic] --- Obrázek se zobrazí v plné velikosti v novém okně Foto](http://img.blesk.cz/static/old_abc/imgdb/instance/68764868phpon71Ry.jpg)